Co można zaprogramować w Pythonie?

Co można zaprogramować w Pythonie?

Python jest językiem programowania wysokiego poziomu, który składa się z bardzo prostej do zrozumienia składni. Powstał on na początku lat 90-tych w Holandii i choć minęły już 3 dekady, to wciąż można powiedzieć, że jest to dość młody język programowania, jeśli porównamy go z jego najbardziej bezpośrednimi konkurentami, czyli Javą, Pascalem itp. Python charakteryzuje się tym, że posiada pewne cechy bardzo podobne do swoich konkurentów oraz takie, które są dla niego unikalne:

Język międzyplatformowy

Python jest interpretowanym językiem programowania, więc działa na każdym typie systemu, który posiada interpreter. Obecnie wszystkie systemy operacyjne mają lub mogą pobrać taki interpreter.

Język tłumaczony

Język interpretowany oznacza, że działa w czasie rzeczywistym, co daje mu przewagę nad konkurentami, ponieważ w przypadku Pythona nie ma konieczności kompilacji dla każdej małej modyfikacji, która jest dokonywana w kodzie, co ostatecznie sprawia, że jesteśmy bardziej wydajni podczas programowania.

Wolne i otwarte źródło

Jest to język całkowicie darmowy i open source, więc nie trzeba płacić za licencje, a będąc open source ma za sobą bardzo silną społeczność, która zawsze jest chętna do pomocy.

Programowanie zorientowane obiektowo

Podobnie jak jego poprzednicy, Python jest językiem obiektowym, posiadającym cechy spójności, polimorfizmu, dziedziczenia i inne. Coś całkowicie niezbędnego w nowym paradygmacie programowania, który musi odpowiadać na wzrost rozmiaru i złożoności systemów oprogramowania.

Jego składnia

Składnia oferowana przez ten język jest jedną z jego najbardziej niezwykłych cech. W przeciwieństwie do konkurencji, nauka programowania w Pythonie jest łatwiejsza dzięki skupieniu się na programowaniu, a nie tak bardzo na znakach takich jak „;”.

Wyczerpujące informacje o Python

Co można zaprogramować w Pythonie?

Python przez swoje właściwości stał się bardzo popularny we wszystkich tych aplikacjach, które wymagają optymalnej wydajności i szybkości podczas przetwarzania danych, jednym z jego zastosowań są następujące:

Sztuczna inteligencja (AI)

Python jest bardzo szybkim językiem skryptowym, dlatego jest bardziej wydajny pod względem wydajności. Dodatkowo posiada biblioteki takie jak Scikitl, która jest darmowa i oferuje kilka algorytmów regresji, klasyfikacji i klasteryzacji.

Big Data

Język ten posiada solidne silniki numeryczne takie jak Pandas czy bardziej znany NumPy. Python jest obecnie najczęściej wybieranym językiem do pracy z danymi numerycznymi, prześcigając Matlaba, który był wzorcem w tego typu zastosowaniach. Posiada wiele bibliotek do tworzenia tabulatorów, macierzy i statystyk.

Tworzenie stron internetowych

Django to framework Pythona, który pozwala na tworzenie dynamicznych i bardzo bezpiecznych aplikacji internetowych. Python jest również używany w celu uzyskania informacji z innych stron internetowych. Znane aplikacje takie jak Instagram czy Pinterest są programowane przy użyciu frameworka Python.

Jak zauważyłeś, Python jest jednym z najważniejszych języków w tej chwili i jednym z preferowanych języków dla tych, którzy zaczynają w świecie programowania.

1 comment

Dodaj komentarz